Energetické štítky budov

Zavedení energetických štítků bylo ze začátku provázeno mnoha nejasnostmi. Po několika letech praxe používání energetických štítků se však vše zdá být mnohem jasnější. Dále v tomto článku přinášíme souhrn toho, co je třeba kolem energetických štítků vědět a hlavně, kdy je třeba si energetický štítek budovy obstarat.

Číst dál

Energetické standardy budov

V následujícím článku naleznete základní definice násedujících typů domů:

  • Nízkoenergetický dům
  • Pasivní dům
  • Nulový dům
  • Nezávislý dům
  • Aktivní dům

V současné době jsou nejčastěji stavěnými domy ty nízkoenergetické. Z nich se pak postupen času vyvíjejí pasivní a dále pak aktivní domy. Častými zástupci nízkoenergetických domů jsou domy s následujícími parametry NED a PD, kde E je (20 – 30) kWh/(m2.a). Domy jsou často označovány termínem „téměř PD“ nebo „dům s velmi nízkou potřebou tepla“. Vzhledem k umístění domu, není možné vždy dosáhnout pasivního standardu domu.

Číst dál

Výhody pasivních domů

Pasivní domy musejí mít výborné tepelně-izolační vlastnosti a vzduchotěsnou obálku budovy. Čím nižší je průvzdušnost obálky budovy, tím nižší jsou tepelné i ztráty. Aby se jednalo o pasivní dům musejí tepelné izolace splňovat kritérium součinitele prostupu tepla U ≤ 15 W/m2K. Co ještě musí pasivní dům splňovat jsme se věnovali v samostatném článku.

Číst dál

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich